Zobacz co mówią o Tobie liczby!
  
  
 Przekaż darowiznę 

Od tysiąca lat wiadomo, że wiek jest mierzony giętkością kręgosłupa. Aby pozostać młodym, należy utrzymać giętkość kręgosłupa. W “Podstawowej serii na energię kręgosłupa” systematycznie stymulowane jest 26 kręgów i enegria dostarczana jest dla wszystkich czakr. Rreguralna praktyka tej Kriyi, dzięki zmożonej cyrkulacji płynu kręgosłupowego, daje jasność umysłową, poprawę pamięci i gotowość do działania.

Czas trwania całego cyklu ćwiczeń trwa ok. 30 minut. Najlepiej wykonywać ćwiczenia rano po przebudzeniu przed jakąkolwiek czynnością (pracą).

 

1. Mula Bandha (Zamek podstawy)
W tym ćwiczeniu zamykamy obszar anatomicznego krocza, co zapobiega utracie energii, jak również przenosi pracę na mięśnie głębokie ciała, zwiększając stabilność kręgosłupa i stawów biodrowych.
Mula bandhę podobnie jak poprzednie ćwiczenie wykonujemy na zatrzymaniu oddechu po wydechu. Aby wykonać tę bandhę, po wydechu ustabilizuj ciało w asanie i unieś kroczę, napinając mięśnie dna miednicy. Zaobserwujesz prawdopodobnie, że dół brzucha (okolica między pępkiem a kością łonową) mimowolnie cofnie się także w stronę kręgosłupa.
Pamiętaj, że mula bandha nie jest ani zaciśnięciem zwieracza odbytu, ani zaciśnięciem kanału pochwy u kobiet. Jedno i drugie wykonywane przez dłuższy czas będzie szkodliwe. Jeśli masz trudności ze zlokalizowaniem dna miednicy to usiądź prosto na średnio-twardym krześle i nie napinając pośladków staraj się zbliżyć guzy kulszowe do siebie. Prawdopodobnie odczujesz lekkie napięcie w okolicy krocza (między odbytem a genitaliami) i to jest napięcie, które chcemy skopiować w omawianym ćwiczeniu. Gdy nauczysz się napinać krocze, wtedy powoli zaczynaj podciągać mięśnie dna miednicy do góry (najlepiej synchronizując to na zatrzymaniu oddechu po wydechu z uddiyana bandhą – wówczas będzie znacznie prostsze, ponieważ tak naprawdę te 2 bandhy to jeden ruch.

2. Niedźwiedzi zacisk
Połącz dłonie opuszkami palców, następnie zacisnij to połączenie tak abyś chwycił kciukiem górę i spód zacisniętych palców. Po zacisnięciu naciągnij ręce w przeciwne strony i utrzymuj naciąg.

3. Pozycja Shawasana
Jest to pozycja, w której całe ciało wchłania energię wytworzoną podczas praktyki jogi. Im głębiej zrelaksujesz ciało, tym głębsza będzie jego regeneracja.
Połóż się a plecach z ramionami wzdłuż ciała, w wygodnej odległości od ciała.
Wnętrza dłoni są skierowane do sufitu.
Nogi powinny być lekko rozsunięte, pięty skierowane do wewnątrz. Pozwól, aby palce stóp rozluźniły się na zewnątrz i w dół.
Po kolei zacznij świadomie zauważać i rozluźniać poszczególne części ciała.
Zacznij od stóp, potem przenieś uwagę na kostki, łydki, kolana, uda, pachwiny, biodra, brzuch, klatkę piersiową, barki, ramiona, plecy, kręgosłup, głowę.
Rozluźnij mięśnie twarzy lekko otwierając usta, tak, aby między zębami była mała przestrzeń (język leży w dolnej części jamy ustnej).
Jeśli masz chroniczne problemy z plecami, możesz podłożyć pod kolana zwinięty w rulon koc, rozchylając kolana na boki. Pozwól, aby dolna cześć kręgosłupa rozluźniła się do dołu.
To samo możesz zrobić z karkiem. Jeśli ta część ciała jest bardzo spięta, podłuż pod nią niewielki wałek –to pomoże mięśniom karku rozluźnić się głębiej.
Pozostań w tej pozycji do 15 minut.